Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Celnicy zatrzymali nielegalne automaty i ruletkę

  • Dodano: 2016-12-15 09:00

Rybniccy celnicy nie ustają w zwalczaniu szarej strefy gier hazardowych. Mundurowi zabezpieczyli ponad 100 sztuk nielegalnych urządzeń. Do Skarbu Państwa wpłynie ponad 1 mln złotych tytułem kar pieniężnych za urządzanie gier hazardowych wbrew obowiązującym przepisom.

W ciągu ostatnich kilku dni funkcjonariusze z Urzędu Celnego w Rybniku zatrzymali 116 nielegalnych urządzeń do gier hazardowych. W wyniku podjętych działań celnicy likwidowali nielegalne „salony gier". W Gliwicach w jednym z lokali zabezpieczyli jednorazowo 20 nielegalnych automatów do gier hazardowych. Podobnie było na terenie Wodzisławia Śląskiego oraz Żor. W jednym z nielegalnych salonów w Żorach celnicy zabezpieczyli 10 sztuk automatów oraz ruletkę ośmiostanowiskową. Mundurowi wystawią decyzje administracyjne na podmioty urządzające nielegalne gry na automatach. Skarb Państwa zostanie „zasilony" kwotą 1 164 000 zł tytułem wymierzonych kar pieniężnych.

Wszystkie wytypowane do kontroli miejsca należą do szczególnie wrażliwych, ze względu na lokalizację w centrach miast. Łatwy dostęp do nielegalnie organizowanych gier hazardowych sprzyja uzależnieniom, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Niewinna z pozoru zabawa przy automatach, w zgodnej opinii specjalistów, może prowadzić do uzależnienia, do braku kontroli zarówno nad czasem gry jak i nad ilością zaangażowanych w hazard pieniędzy. Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień ocenia, że ryzyko uzależnienia młodzieży od hazardu wynosi przed 18 rokiem życia aż 50 procent. Dramatyczne skutki uzależnienia dotykają nie tylko graczy, ale też ich rodziny.

Warto przypomnieć, że obecnie na terenie województwa śląskiego działa tylko sześć kasyn gry, które posiadają zezwolenie na urządzanie gier hazardowych. Urządzanie gier na automatach poza kasynami, czyli np. w kawiarenkach 24h, punktach usługowych, sklepach, stacjach benzynowych, dyskotekach jest nielegalne. Za pośrednictwem różnych podmiotów organizatorzy nielegalnego hazardu wynajmują powierzchnię i stawiają tam nielegalne automaty. Właściciel takiego lokalu może nawet być nieświadomy potencjalnej odpowiedzialności karnej. Zgodnie z przepisami za urządzanie gier hazardowych wbrew przepisom grozi kara administracyjna 12 tys. złotych za każdy automat oraz odpowiedzialność karna skarbowa (kara grzywny lub kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie łącznie).

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.