Wodzisław Śląski - portal miejski Wodzislaw.com.pl

Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

68. rocznica Marszu Śmierci

  • Dodano: 2013-01-21 14:30

W Wodzisławiu Śląskim uczciliśmy kolejną, 68. rocznicę Marszu Śmierci. Ta mordercza tułaczka dziesiątek tysięcy więźniów oświęcimskiego obozu koncentracyjnego miała miejsce w styczniu 1945 roku.

Wodzisław Śląski był jej miejscem docelowym.

21 stycznia uczciliśmy  kolejną, 68. rocznicę Marszu Śmierci.  W wodzisławskich obchodach rocznicy tragicznych wydarzeń wzięło udział wielu gości. Tuż po mszy świętej odprawionej w kościele pod wezwaniem WNMP w intencji mieszkańców powiatu wodzisławskiego poległych w obozach zagłady w czasie II wojny światowej, delegacje udały się na Cmentarz Ofiar Oświęcimskich, by jak co roku złożyć symboliczne wiązanki kwiatów.

Marsz Śmierci – mordercza tułaczka dziesiątek tysięcy więźniów oświęcimskiego obozu koncentracyjnego – miała miejsce w styczniu 1945 roku. Wodzisław Śląski był jego miejscem docelowym.

Z obozu KL Auschwitz w wyniszczającą, 63-kilometrową wędrówkę wyruszyło około 56 tysięcy więźniów. Dziennie pokonując 20 – 30 kilometrów 22 stycznia kolumny dotarły do naszego miasta, by w odkrytych, węglowych wagonach odjechać do obozów w głębi III Rzeszy. Mroźna i śnieżna zima, wycieńczenie ciężką pracą w obozie i brutalność hitlerowców stały się przyczyną śmierci blisko 15 tysięcy więźniów. Każde odstępstwo od kolumny karane było natychmiastową egzekucją. A samej trasie marszu naliczono około 600 porzuconych ciał.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.